Nintendo pozwane przez trolla patentowego

Nintendo pozwane za Switcha

Nintendo zostało pozwane przez firmę Gamevice zajmującą się produkcją akcesoriów do gier. Zarzucają Nintendo plagiat ich urządzenia o nazwie Wikipad. Jako zadośćuczynienia żądają zakazu sprzedaży konsoli i zadość uczynienia finansowego.

Pełna treść pozwu dostępna jest pod tym adresem. Wygląda to na klasyczny trolling patentowy. Zakaz sprzedaży to czyste fantazje jednak czy mało znanej firmie uda się wyłudzić od giganta pokaźne odszkodowanie? Czas pokaże.

Troll patentowy – pejoratywne określenie na podmiot (najczęściej firma), który wykorzystuje niedoskonałość przepisów prawa patentowego do uzyskiwania korzyści finansowych. Troll patentowy rejestruje lub też odkupuje od innych patenty dotyczące różnych rozwiązań – także już wcześniej znanych i upowszechnionych ale których nikt wcześniej nie zastrzegł. Następnie domaga się (zwykle na drodze sądowej) stosownej rekompensaty pieniężnej za rzekome dotychczasowe naruszanie tych patentów jak i opłat licencyjnych z tytułu używania tych rozwiązań w przyszłości.

Istnieje duża grupa firm – trolli patentowych, które czerpią dochody w ten właśnie sposób, ich aktywność nasiliła się po 1990 r. i dotyczy zwłaszcza rozwijającej się dynamicznie branży IT (komputery, oprogramowanie, telekomunikacja), za którym to rozwojem nie nadążają stosowne regulacje prawne. Działalność trolli patentowych wymierzona jest głównie przeciwko wielkim koncernom z powodu możliwości uzyskania od nich gigantycznych sum pieniężnych w ramach odszkodowań i opłat licencyjnych. Po 2007 roku w USA zjawisko to stało się na tyle poważnym problemem, że Senat Stanów Zjednoczonych rozpoczął prace nad projektem specjalnej ustawy Patent Reform Act, która ma na celu zmianę obowiązujących przepisów tak, by utrudnić pozywanie za naruszenie patentów. Z kolei grupa wielkich koncernów z branży IT, takich jak Google, Cisco, i Hewlett-Packard powołała organizację o nazwie Allied Security Trust, której zadaniem jest wykupywanie praw patentowych, aby uniemożliwić przejmowanie ich przez firmy będące trollami patentowymi.Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *