Nintendo Mistrzostwa Koszalina 2018 – podsumowanie

Koszalin Retro Games Show 2018 już za nami, a także i Mistrzostwa Koszalina 2018 w gry Nintendo. Jeśli jesteście zainteresowani w jakie tytuły rywalizowali zawodnicy to zapraszamy do krótkiego podsumowania.

Multiplatformowy turniej Nintendo odbył się z okazji piątej edycji Koszalin Retro Games Show. W poprzednich latach podczas imprez KRGS przeprowadzonych było wiele turniejów, w tym także na konsolach Nintendo. Postanowiliśmy z okazji okrągłej rocznicy zrobić coś większego i tym razem turniej nie odbył się w jedną grę, a w kilka – stąd pomysł na Mistrzostwa.

Dodatkowo, aby uhonorować zwycięzców turniejów Nintendo z poprzednich lat postanowiliśmy zagwarantować im udział w tych zawodach. Informacja o Mistrzostwach została zamieszczona na facebook’u imprezy na dwa tygodnie przed jej terminem. Wiedzieliśmy, że ta informacja do nich dotrze, gdyż kilku z nich pojawia się co roku. Wiedzieliśmy też, że kilku zwycięzców było przyjezdnych i ich udział był niepewny.

Ostatecznie do gry zgłosił się Topor, który w 2016r wygrał turniej Pokémon Stadium (N64) i był zdziwiony, że o nim pamiętamy. Drugim zwycięzcą z tego samego roku buł Artur, który wygrał turniej w Donkey Kong (Virtual Console/NES) – ale on jako współorganizator nie mógł stanąć do rywalizacji, gdyż pomagał prowadzić Mistrzostwa. Do rozpoczęcia zmagań potrzebowaliśmy więc jeszcze 11 zawodników, zgłosiło się 15 (Owieczq zrezygnował przed rozpoczęciem kwalifikacji). Z grupy odrzucić musieliśmy więc 3 osoby, aby zacząć ETAP 1.

Kwalifikacje przeprowadzone zostały w tytuł Wii Sports Resort (gra: Power Cruising) na dwóch konsolach Nintendo Wii. Pretendenci do gry musieli osiągnąć jak najlepszy czas przejazdu. Jak się później okazało dwie osoby ze zgłoszonych nie pojawiły się i zostały zdyskwalifikowane, a najgorszy czas przejazdu wyeliminował Zuzię O.

Kolejnymi grami były tytuły ujawniane na chwilę przed ich startem (zasady opisane są na skanach).

GRA O TYTUŁ MISTRZA / GRA 9: Punch-Out!! / Nintendo Wii / [skan]

Całe Mistrzostwa trwały około czterech godzin, a Mistrzem okazał się Artur S. (zagrał w 6 gier), drugie miejsce zajął Bushi (zagrał w 8 gier), a trzecie miejsce zdobył Calom (zagrał w 6 gier).

Ścieżka zawodnika ARTUR S.

II czas w KWALIFIKACJE: Wii Sports Resort (Power Cruising) / Nintendo Wii / [skan]
II miejsce w grupie, w ETAP 1 / GRA 1: New Super Mario Bros. Wii / Nintendo Wii / [skan]
II miejsce w grupie, w ETAP 2 / GRA 3: Donkey Kong 64 / Nintendo 64 / [skan]
Zwycięstwo w grupie, w ETAP 3 / GRA 5: ARMS / Nintendo Switch / [skan]
Zwycięstwo i awans do Gry o tytuł Mistrza w FINAŁ 1 / GRA 7: Super Mario Bros. / NES / [skan]
Zwycięstwo w GRA O TYTUŁ MISTRZA / GRA 9: Punch-Out!! / Nintendo Wii / [skan]

Artur S. w kwalifikacjach zajął II miejsce, a później też nie zawsze był pierwszy. Ostatecznie udało mu się w pierwszej grze finałowej przeskoczyć do gry o tytuł Mistrza i zagwarantował sobie udział w rywalizacji o najwyższą wygraną.

Ścieżka zawodnika BUSHI

Przegrana i spadek do eliminacji w ETAP 1 / GRA 1: New Super Mario Bros. Wii / Nintendo Wii / [skan]
Zwycięstwo w ELIMINACJE 1: GRA 2: F-ZERO / Super Nintendo Entertainment System / [skan]
Zwycięstwo w ELIMINACJE 2: GRA 4: Wave Race: Blue Storm / Nintendo GameCube / [skan]
Zwycięstwo i awans do finału w ELIMINACJE 3 / GRA 6: Lylat Wars (Star Fox 64) / Nintendo 64 / [skan]
III miejsce w FINAŁ 1 / GRA 7: Super Mario Bros. / Nintendo Entertainment System / [skan]
Zwycięstwo i awans do Gry o tytuł Mistrza w FINAŁ 2 / GRA 8: Splatoon / Nintendo Wii U / [skan]
Przegrana w GRA O TYTUŁ MISTRZA / GRA 9: Punch-Out!! / Nintendo Wii / [skan]

Jak widać powyżej, ciekawie Bushi dostał się do finału spadając w pierwszej grze do eliminacji. Później przedzierał się przez rywali i wypracował sobie awans do finału. W kwalifikacjach miał I miejsce – czy to był znak?

Ścieżka zawodnika CALOM

V czas w KWALIFIKACJE: Wii Sports Resort (Power Cruising) / Nintendo Wii / [skan]
I miejsce w grupie, w ETAP 2 / GRA 3: Donkey Kong 64 / Nintendo 64 / [skan]
Przegrana w FINAŁ 2 / GRA 8: Splatoon / Nintendo Wii U / [skan]

Calom, który w kwalifikacjach był piąty kolejnymi etapami przechodził dalej i odpadł w drugiej grze finału, zajmując ostatecznie III miejsce.

Zwycięzcy gratulujemy – wygrał konsolę NES mini, szklane trofeum z logiem Nintendo Mistrzostwa Koszalina 2018 i torbę z gadżetami od sponsorów.

Ciekawostki:

Po Mistrzostwach w godzinach wieczornych pojawił się Konrad, który co roku odwiedza Koszalin Retro Games Show, a w 2015 roku wygrał turniej Mario Kart. Powiedział, że dla niego Mistrzostwa były za wcześnie i dlatego się nie zjawił.

Jednym z zawodników był też Sonic1994PLyoutuber ze Słupska, jednak odpadł w jednym z etapów.

Słyszeliśmy też, że dla niektórych dobór gier był kiepski, spodziewali się Mario, Mario i Mario. (Mario Kart, Smash Bros…).

Inni mówili, że system Nintendo World Championship jest ciekawy bo pozwala słabszym trochę pograć i gdy przegrają mają jeszcze szanse na wygraną w kolejnej grze (świetnym przykładem jest tu Bushi, który rozegrał najwięcej gier).

One comment on “Nintendo Mistrzostwa Koszalina 2018 – podsumowanie

1. Bushi o

Wspaniały turniej i liczę na to, że spotkam tak samo zacne grono w przyszłym roku i to ja marudziłem, że nie ma Smasha! 😀 Pomogła mi wytrzymać weekend przed nadejściem paczki ze Switchem, za co serdecznie dziękuję organizatorom tego wspaniałego przedsięwzięcia.

A teraz… czas na trening na przyszłe Mistrzostwa!