Polskie gry na Nintendo: Hexologic

Nintendo Switch głównie grami od niezależnych twórców stoi. Dziś chciałem opisać Wam logiczną grę Hexologic, która jak się później okazało gdy czytałem napisy końcowe – stworzona jest przez polską firmę MythicOwl. Zapraszam do recenzji.

Hexologic zainteresował mnie trailerem, który zobaczyłem podczas przeglądania premier i zapowiedzi w Nintendo eShop. Wspomniany zwiastun w jasny sposób pokazał o co chodzi w tej produkcji i spodobało mi się to. Lubię gry logiczne i tytuł trafił na moją listę obserwowanych. Hexologic wystartował w cenie 12 zł w cyfrowym sklepiku Nintendo 12.06.2018r. Trochę wstrzymywałem się z zakupem, gdyż gra dosyć tania, to na urządzeniach mobilnych jest dużo tańsza. MythicOwl tworzy głównie gry mobilne, a hybrydowa konsola Nintendo idealnie wpasowuje się w ich target.

Pod koniec lipca podczas Nintendo Switch Summer Sale kupiłem Hexologic i … ładna gra, fajna muzyka, ale krótka. Tytuł można ukończyć w ponad godzinę, szybko poznajemy mechanikę gry i zasady panujące podczas rozgrywki. W jasny sposób uczeni jesteśmy o co w tym wszystkim chodzi i jak rozwiązywać łamigłówki. Tytuł można sobie też dawkować po kilkadziesiąt plansz – jeśli nie lubicie siedzieć godzinę nad matematyką. Ja jednym ciągiem przeszedłem około 50 poziomów, a w następnych dniach po 20min dokończyłem.

Ogólne założenia Hexologic są takie, że pola sześcioboczne na których musimy wstawić odpowiednią ilość kropek są odpowiednio ponumerowane w ciągu. Gracz może w jednym polu umieścić jedną, dwie lub trzy kropki tak, aby w np. trzech obok siebie (ciąg) sześciobokach umieścić liczbę sześć. Gra głównie opiera się na liczeniu (dodawanie, aby uzyskać sumę określoną w białym polu).

Oczywiście im bardziej złożony level, tym bardziej skomplikowany, gdyż wskazane wartości muszą zgadzać się w kilku kierunkach (lewo, prawo, oraz pod kątem góra i dół). Złożoność poziomów nie powinna przerażać, gdyż planszę rozwiązuje się stopniowo wstawiając w określone hexagon’y kropki, co od razu stwarza rozwiązanie do kolejnego ciągu sześcioboków. Wypełniając jeden ciąg – sumę, wypełniamy sobie połączony inny i tak przeskakujemy z jednego pola na kolejne zmierzając do rozwiązania całości. Po zaliczeniu kilkunastu poziomów następuje zmiana świata i lekkie urozmaicenie zasad, np. w całej łamigłówce pojawi się określony liczbą kropek, niezmieniany przez gracza sześciobok. W trzecim świecie „skalista pustynia” inną zmianą są hexagon’y z ramkami w różnych kolorach – powtarzalne w różnych miejscach. Np. wpisując trzy kropki w jednym z nich, w kolejnych pojawia się ta sama wartość. Czwarty świat „góry” łączy wszystko co poznaliśmy do tej pory i na jednej planszy mamy określone, niezmieniane przez gracza sześcioboki z hexagonami z ramkami kopiującymi wpisaną wartość kropek.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Mamy dla Was jeden kod na pobranie gry z Nintendo eShop (kto pierwszy ten lepszy): B130PYFJ3RX2YBHK
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

Łącznie do rozwiązania jest ponad 60 poziomów, do których jeszcze trzeba doliczyć kilkanaście bonusowych. Całość przechodzi się płynnie bez większych zastojów i zacięć. W późniejszych level’ach można na chwilę się przyblokować, ale reset i ponowne rozwiązanie nie frustrują i nie zniechęcają. W Hexologic można też grać ponownie, gdyż złożonych poziomów i tak nie zapamiętamy. Te bardziej rozbudowane proponuje oznaczać sobie znacznikiem – serduszkiem, aby kiedyś do nich powrócić, pomijając te proste.

                                       

                                        

 

Oprawa Video

Grafika w grze MythicOwl jest subtelna. W menu gry, przemieszczając się między poziomami mamy jakieś tam ruiny, pustynię… nie jest to nic istotnego, ale jest ładnie wykonane i nakreśla zmianę świata gry. Gdy wybierzemy level to tło staje się rozmyte, a główny plan przedstawia nam plansza jak plastry miodu ułożona nierównomiernie w jakiś schemat chemiczny. Łamigłówka ładuje się rozkładając niesystematycznie i to już samo w sobie jest fajnie wykonane. Niby prosta gra logiczna, którą można by oprzeć na prostych tabelkach to jednak jest ciekawie wykonana (design), z fajnymi przejściami podczas wczytywania poziomu i po jego ukończeniu. Całość wizualnie relaksuje. Pomysł na sześcioboki jest ciekawy i pozwala tworzyć złożone poziomy, które wyglądają na wymagające, a tak naprawdę są do pokonania po chwili zastanowienia.

 

Oprawa Audio

Muzyka jest spokojna, idealnie pasuje do stylu gry, nie napędza, pozwala pomyśleć i skupić się.

Można ją też całkowicie wyłączyć, ale wtedy panuje cisza i słychać tylko dźwięki wpisywanych kropek i przeskakiwania między sześciobokami. Dla osób, które nie mogą skupić się gdy coś gra w tle może to być nawet pomocne, ja jednak wolałem dedykowane tło muzyczne od ciszy.

 

Smartfon mode… tfu… Handheld mode, TV mode !

Hexologic to tytuł przeniesiony ze smartfona, więc można w niego grać również dotykowo, gdy Switch wyjęty jest ze stacji dokującej bez kontrolerów. Ja jednak wolałem grać na Joy-Con’ach czy to w konsoli w trybie przenośnym, czy też w Grip’ie gdy gra wyświetlana była na telewizorze. W obu przypadkach grało się tak samo przyjemnie, nie faworyzując żadnej z możliwości. Używanie tylko dotyku nie sprawia takiej przyjemności co gałki i przyciski – więc nie polecam tej opcji. Po pierwsze gra wyświetlana jest poziomo, po drugie Switch nie wyłapywał wszystkich dotyków. Przyciski natomiast mają pełne obłożenie, dużo skrótów i możliwości. Gra została idealnie przeniesiona na konsolę Nintendo Switch i dedykowany jej zestaw Joy-Con’ów.

 

Podsumowanie

Hexologic to gra logiczna z subtelną grafiką i spokojną muzyką, które nie rozpraszają gracza, pozwalając mu się skupić na rozwiązaniu zagadki. Tytuł moim zdaniem spodoba się wszystkim, którzy lubią gry logiczne. Skierowałbym ją też dla rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym. Jest to fajna produkcja edukacyjna, w której chodzi o liczenie matematyczne. Jeśli kogoś odstrasza słowo „matematyka” to nie bójcie się, bo dodawanie 2+2+3+3+5+2+3+5+2 to chyba najtrudniejsze co może Was spotkać. Tytuł w swojej prostej formule ma w sobie to coś… i choć jest krótki, to po skończeniu czuje się niedosyt i chciałoby się więcej. Warto zainteresować się produkcją MythicOwl, gdyż niska cena (jedna z niższych w sklepie Nintendo) jest na pewno atutem… a sama gra również daje sporo frajdy. Jeśli zostało Wam parę złotych w eShop’ie po większych zakupach, lub gdy macie wystarczającą ilość złotych punktów w programie lojalnościowym My Nintendo to musicie pamiętać o Hexologic.

* Wspierajmy polskie produkcje!

 

  • 8/10
    Grywalność - 8/10
  • 8/10
    Grafika - 8/10
  • 8/10
    Dźwięk - 8/10
8/10

Hexologic

Tytuł moim zdaniem spodoba się wszystkim, którzy lubią gry logiczne. Skierowałbym ją też dla rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym. Jest to fajna produkcja edukacyjna, w której chodzi o liczenie matematyczne.

One comment on “Polskie gry na Nintendo: Hexologic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *